Цьогоріч у світі офіційно виявили та зафіксували майже у 2 рази більше випадків поліомієліту, ніж протягом 2012 року Міжнародні експерти занепокоєні високим ризиком виникнення поліомієліту в Україні, причиною цьому є низький рівень охоплення вакцинацією населення нашої країни тільки 74% населення щеплені проти поліомієліту. Для порівняння, середній рівень охоплення в Європі і США більший за 90%. Довідка: поліомієліт – гостре інфекційне захворювання, що характеризується запальними змінами носоглотки й кишківника, а також ураженням нервової системі з розвитком паралічів. Зараження відбувається через брудні руки, заражені вірусом воду та продукти. Характерна літньо-осіння сезонність захворювання. Хворіють переважно діти. Захворюваність на поліомієліт залежить від рівня вакцинованості населення

Поліомієліт , або дитячий параліч , це захворювання вірусної природи . Хоча поліомієліт переважно дитяча хвороба , захворюють їм і дорослі , причому у них він протікає особливо важко. Вірус поліомієліту проникає в організм через рот і поширюється в горло і травну систему. Подолавши слизову оболонку дихальних шляхів або травного тракту , вірус потрапляє в головний і спинний мозок. Вірус поліомієліту може передаватися при безпосередньому контакті з сечею , калом або зараженої слиною. Випадки захворювання на поліомієліт стали в даний час рідкістю в результаті вакцинації.

Симптоми:

Більш частою формою є поліомієліт без розвитку паралічів . Він може проявлятися наступній симптоматикою :

– Температура , головний біль , блювота

– Слабкість у м’язах або і напруженість м’язів шиї і спини ( виражені протягом усього періоду лихоманки ) ;

– Утруднене ковтання

– Температура тримається три дні і більше.

 Після кількох тижнів існування такої симптоматики хворий повністю одужує.

Найгірший прогноз можливий при паралітичної формі ураження ЦНС , коли з’явилися болі в кінцівках і спині змінюються паралічами окремих м’язів тулуба , кінцівок , шиї , тобто їх вираженою слабкістю і нездатністю до довільного руху. Зазвичай страждає тільки частина однієї з кінцівок , але іноді параліч поширюється у висхідному напрямку на м’язи , іннервіруемие довгастим мозком. Можливий летальний результат внаслідок паралічу дихальних м’язів або м’язів глотки. Виразність паралічу досягає максимуму протягом одного тижня , після чого більш ніж у половини хворих поступово відбувається повне відновлення функції м’язів . Проте близько 1/ 4 хворих паралітичної формою поліомієліту залишаються інвалідами.

Профілактика:

Профілактика поліомієліту здійснюється за допомогою інактивованої поліомієлітної вакцини.

 В результаті широких наукових досліджень у 19581960 були доведені її безпечність та ефективність , після чого почалася широка імунізація населення , яка призвела до різкого зниження захворюваності , а в окремих районах до повної її ліквідації . Однак фахівці попереджають , що без подальшого продовження вакцинації ризик знову зіткнутися з цим інвалідизуючим , потенційно смертельним захворюванням може повернутися . Імунізація проти поліомієліту проводиться в віках , встановлених Національним календарем профілактичних щеплень: вакцинація триразова в 3 міс. , 4,5 міс. і 6 міс. , одноразова ревакцинація в 18 міс. , 24 міс. , 6 років. У більшості випадків це забезпечує довічний захист.

 При підозрі на поліомієліт хворий повинен бути госпіталізований і ізольований. Слід уникати необов’язкових контактів з хворими , у яких діагноз поліомієліту підтверджений або підозрюється . Інші профілактичні заходи включають попередження зайвого втоми та застуди , відстрочку операцій на носі і горлі до осені. Слід захищати продукти харчування від мух , а також утримуватися від купання в забруднених водоймах.

new_230440_3d90bc60